Co nám přináší zeolit

Se zeolitem Chlorito se dnes doslova roztrhl pytel a sype se z něj všude možně. Setkáte se s ním v bazénové filtraci, v podobě ozdobného kameniva, anebo jako likvidátora pachů. Proč si zeolit pořídit domů, a kde jej doma reálně využít?

písková filtrace

Bazén – jak už bylo řečeno, někteří lidé zeolitem nahrazují křemičitý písek v pískové bazénové filtraci. Výhoda zeolitu spočívá v tom, že se filtrace provádí třemi způsoby – za prvé klasicky vnějšími ostrými hranami zrníček, mezi nimiž se zachycují nečistoty, za druhé usazováním nečistot v jeho vnitřních dutých mikroskopických prostorách a za třetí tzv. iontovou výměnou, díky níž mizí z okolního prostředí toxický amoniak.

filtrování vody

Odpadkové koše – také se vám někdy stává, že se pohybujete v kuchyni, připravujete pokrmy, na chvilku si odskočíte na zahradu nebo před bytový dům a po návratu do kuchyně si konečně uvědomíte nepříjemný zápach z odpadkového koše, který vám při pobytu v kuchyni při vaření kvůli mísení různých pachů unikl? Nasypejte misku zeolitu do sousedství koše, aby mohl minerál začít pohlcovat zápach podobně, jako když se filtruje voda v bazénu.

Obsyp chodníčků a skalniček – zeolity bývají velmi dekorativní a lze jimi obsypávat na zahradě okrasné rostliny nebo chodníčky. Výhodou zeolitu je jeho nízká cena, nezruinuje vám peněženku a přitom bude v tamním prostředí vypadat k světu. Můžete si zvolit některou z různých frakcí, kámen se drtí na jemnější i hrubší zrna.

Botník – některým lidem se potí chodidla poměrně hodně, ale i kdyby se o to záměrně snažili, žádný zápach neucítíte, propocené ponožky do sebe natáhnout leda tak vůni materiálu samotné stélky. Ale některým lidem se nohy potí třeba méně, a i tak malé množství potu je tak rozkládáno bakteriemi, že je to doslova na padnutí. Na vině je celá řada faktorů, nejčastěji stres a nevhodná skladba jídelníčku, ovšem než se vám podaří nalézt příčinu, můžete použít zeolit podobně, jako u odpadkového koše, tedy i na váš botník. Kameny lze vsypat přímo do bot, anebo vyjmout stélky z bot a vložit je do igelitového sáčku se zipem a hrstí zeolitu. Takto to můžete provést i s košem na špinavé prádlo a s vašimi použitými ponožkami či silonovými punčochami.