Jak to máte s úklidem bytového domu


Bytové domy jsou prostředí, kde se lidé mimo jiné potkávají ve společných prostorách, a podle různé úrovně zátěže je využívají. Někdo se tu projde jen dvakrát za den, když jde do práce a z práce, ale někdo jiný do zaměstnání nedochází, ovšem pravidelně venčí svého psa a venčení provádí alespoň sedmkrát za den. A některá rodina s malými dětmi využívá výtahu a domovního schodiště prakticky nepřetržitě, protože chodí na nákupy, na procházky s dětmi nebo na návštěvu příbuzných.

bytové domy

Tímto vám formou smyšleného příkladu dáváme jasně najevo, že každý využívá společné prostory velmi různorodě a odlišně, a přesto se po každém chce, aby je pravidelně podroboval úklidu. Připadá vám toto řešení spravedlivé? Jak k tomu přijde ten, co se po chodbách prakticky nepohybuje a tráví většinu času v práci mimo dům? Takový člověk doplácí na chování ostatních obyvatel domu, kteří venčí psy se zablácenými tlapkami, anebo se tu desetkrát za den projdou ve špinavých teniskách. Musí zkrátka za ně uklidit jejich nepořádek, ačkoli sám k nepořádku vůbec nepřispívá a vlastně se jej toto paradoxně netýká.

městské sídliště

Toto je jeden z pádných argumentů, proč navrhnout ve společných prostorách bytového domu zajišťování úklidu specializovanou úklidovou firmou. Ta provádí úklid bytových http://www.brno-stred.cz/komise-pro-spravu-bytovych-domu domů tak, že je vyplácena ze společného fondu údržby a oprav, a tím pádem se nikdo nemusí starat o to, kolikrát za den se tu kdo projde v zablácené obuvi. Úklid společných prostor se vztahuje na chodby, vestibul, schodiště, sklepní prostory a také okna, výtahovou kabinku, vypínače, dveře a okenní parapety. Máte pak postaráno o čistotu a pořádek v domě, který je také vaší vizitkou, zejména tehdy, zvete-li si k vám na návštěvu vaše přátele. Nemusíte se pak stydět za to, že pan Franta o patro níže nevytírá schody, a že paní Milena z přízemí má k úklidu podobný přístup.