Plastová paleta pod IBC kontejner je fascinující vynález


Znáte IBC kontejnery, v jejichž útrobách se přepravují ovocné a zeleninové šťávy, džemy, zmrzlina, pasírované kousky a další polotekuté a tekuté formy této zemědělské komodity? Jedná se o plastové skládací boxy obřího objemu jednoho tisíce litrů, a to je již úctyhodný rozměr nehledě na to, že díky vysokému obsahu vody se tisíc litrů takto zpracované hmoty hmotnostně přibližuje jedné tuně. A teď si představte, že se těch kontejnerů na sebe vejde pět, aniž by jediný z nich praskl.

dřevěné palety

Ano, je to tak, IBC kontejner vykazuje nosnost přibližně pět tun, a to byste možná od výrobku z tvrzeného plastu ani neočekávali. Jenže samotné kontejnery je třeba také přepravovat a manipulovat s nimi pomocí nakladačů a vysokozdvižných vozíků, a k tomu je zapotřebí vhodné podloží. Pro tyto účely je využívána plastová paleta pod IBC kontejner a my bychom si mohli nyní vysvětlit, proč se nejedná o paletu dřevěnou, certifikovanou jako Europaletu.

paleta ze dřeva

Dřevo tolik neunese – kdybyste podložili pět IBC kontejnerů, plně naložených ovocnou šťávou, dřevěnou paletou, náklad by se zbortil a zřítil k zemi, protože maximální nosnost těchto plet (pokud jsou nové a nepoškozené) je dvě tuny. Jenže my tu máme náklad o více než dvojnásobné hmotnosti. Dřevo zkrátka tolik neunese, zatímco plastová paleta ano. Může se to zdát nesmyslné a přitažené za vlasy, ale skutečně to není výmysl.

Delší životnost – plastová paleta je využitelná mnohem delší čas a lze s ní operativně počítat při přepravě i řadu měsíců či let. Tím pádem se zbytečně nebrzdí logistický proces, odpadá skládkování a odvoz poškozených dřevěných palet do spaloven a šetří se tím provozní a přepravní náklady. Jakmile zjistíte, že existuje něco výhodnějšího a lepšího, než je dřevo, není důvod se tomu vyhýbat, ba právě naopak – přispějete k péči o životní prostředí, kde je každý živý strom opravdovým požehnáním.