Prožijte spolu s námi na Vltavě báječný týden


Pronajměte si lodě nebo raft – za socialismu neexistovaly půjčovny lodí a lidé si je museli dopravovat sami buď autem nebo vlakem. Toto je u přepravy autem nevýhodné v tom, že máte ve startovní destinaci auto s přívěsem zaparkované v kempu, a je po celou dobu plavby bez dozoru. Po ukončení plavby pro něj musí nějaký řidič zajet, vrátit se s ním do cílové destinace, naložit lodě a odvézt je odtud. Tyto starosti odpadají tehdy, pokud si je pronajmete v půjčovně lodí Vltava z Vyššího Brodu nejen lodě, ale i pádla a případně i další vodácké vybavení.

Český Krumlov

Naplánujte rozvržení plavby předem – pokud někdo lidově řečeno „střílí od boku“ a spoléhá, že si pronajme lodě a pak prostě popluje, kam dopluje, zbytečně si plavbu komplikuje. Na Vltavě nelze kempovat, kde vás napadne „na černo – na divoko“ a měli byste mít předem jasno, kde zakotvíte. Měli byste také odhadnout, kolik hodin vám zabere plavba, abyste nepluli za tmy a nebyli příliš unavení. Rozvržení plavebních dnů vám doporučujeme takto:

Sokolský ostrov České Budějovice

1. den Vyšší Brod – Rožmberk nad Vltavou – tuto trasu zvládnete bez problémů za tři hodiny a budete mít i dostatek času na prohlídku hradu.

2. den Rožmberk nad Vltavou – Nové Spolí – zde se vyplatí vyplout kolem desáté hodiny ranní, abyste zvládli doplout do Nového Spolí (předměstí Českého Krumlova) do 18 hodin. Následující den doporučujeme mít jako odpočinkový a prohlédnout si město a zámecký areál.

3. den Nové Spolí – Zlatá Koruna – tato etapa je náročností podobná té předešlé, navíc je na trase pět jezů, sice splavných, ale mohou se nad nimi tvořit fronty na splouvání. Výhodnější je vyplout časně zrána.

4. den Zlatá Koruna – Dívčí Kámen – odpočinková, pouhých deset kilometrů dlouhá trasa, je velmi romantická. Zde opět doporučujeme dopřát si jeden odpočinkový den a projít se pěšky na hrad a do Třísova ke Keltskému oppidu a k části obce Nad Vsí, odkud je krásný panoramatický výhled do krajiny.

5. den Dívčí Kámen – České Budějovice (SK Meteor) – sice delší etapa, ale dobře zvládnutelná. Kempování na SK Meteor bývá na úrovni, ale vhodné je předem zjistit, zda je tu ještě možno tábořit a není tábořiště zrušeno.

6. den České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – kdo má zájem, může doplout až do Hluboké nad Vltavou, jsou zde ale již nesjízdné jezy a řeka spíše připomíná klidnou hladinu jezera.