Proč jsou kožichy neustále v módě

Jedním z nejironičtějších módních produktů je bezesporu kožich. Jedná se o stálici, která z módy nevyšla po desetiletí, a to i přes (mnohdy oprávněné) protesty nejrůznějších aktivistů. Zdálo by se, že na kožichu je něco, co nás odjakživa přitahuje. Faktem je, že s jeho nošením jsme začali již v pravěku. Je však potřeba přiznat, že v té době příliš mnoho jiných možností nebylo. A i když jsme v pozdějších letech objevili bavlnu a další tkaniny a naučili se je zpracovávat, zůstával kožich stále nezbytnou součástí našich šatníků.

 

lidé s kožešinovou čepicí

 

Jistě, dnes je považován za velmi luxusní produkt, a cena tomu také odpovídá. I přesto má své zákazníky, kteří na něj nedají dopustit, a to i přes jeho nevýhody. Tou hlavní je zde jeho nízká trvanlivost – při běžném nošení vydrží jen jednu sezónu, než se v podstatě rozpadne. Ani to však mnohé lidi nezastaví.

 

žena v kožichu

 

Důvodem je především fakt, že i dnes poskytuje zdaleka nejlepší tepelnou izolaci. V zimě vám v něm bude tak dobře, jako v ničem jiném. To je koneckonců ten hlavní důvod, proč zvířata kožichy mají. My je jen využíváme. Navíc se z nich stal jakýsi symbol statusu – pokud na sobě máte pravou kožešinu, ukazujete tím, že patříte k bohaté smetánce. A tam se chce dostat prakticky každý.

 

Znamená to však, že bychom v tom měli pokračovat? V současné době máme materiály, které sice neposkytují tak dobrou ochranu před chladem, avšak i tak je dostatečná, zvláště v našich podmínkách, kdy máme skutečně jen zřídkakdy skutečně arktické mrazy.

 

Je totiž potřeba myslet na to, v jakých podmínkách jsou kožešinová zvířata chovaná. Ty často nejsou ani zdaleka vyhovující. Navíc se některým z nich podaří utéct, dostat se do volné přírody a následně zde ničit ekosystém. To ostatně vidíme na případu nutrií. Proto by rozhodně neuškodilo, kdybychom přešli na jiný způsob, jak se udržet v teple. Možnosti zde koneckonců máme.