Na elektřině lze ušetřit


Pokud byste se někdy vypravili po setmění pěšky po kolejích z Českého Krumlova do Nového Údolí, mohli byste lehce nabýt dojmu, že je elektřina směšně laciná záležitost. Prošli byste totiž více venkovských zastávek vlaku, sestávajících z pouhé boudy a četných lamp veřejného osvětlení, které se tu s naprostou pravidelností za šera rozsvěcejí, a to navzdory tomu, že tu nejezdí žádné noční spoje a od začátku letošního září minimálně do konce října dokonce vůbec žádné vlaky, a to kvůli výluce. Prostě se tu svítí, asi aby mohly ryby v lipenské zátoce žít nočním životem nebo si tu mohly kachny číst, kdyby se to snad naučily. Jinou logiku totiž toto osvětlení nemá.

solární panely

Ale to je jenom obyčejná mýlka. Nesvítí se tam denně po dlouhé hodiny proto, že je to zoufale laciné, ale proto, že železničáři zřejmě nemusí šetřit. Rozpočítají i tyto náklady do jízdného a České dráhy pak zanedlouho opět adekvátně podraží, zatímco regionální GW Train tak už učinil. A to citelně, protože je prostě draho.

panely na střeše

Ale obyčejní lidé nemohou automaticky požádat o větší výplatu nebo jiný příspěvek a dostat ho jen proto, že elektřina podražila. Běžní lidé musí skutečně šetřit. A když už to víc nejde, mohou to řešit třeba i úspornou možností, jíž je fotovoltaika. Když na to totiž pomyslíte, hned zjistíte, že je to skvělé řešení. Nejen že je energie ze slunce zdarma, ale navíc může získat fotovoltaická elektrárna dotace a může tak leckoho vyjít mnohem levněji, než by tomu jinak bylo. A každý z nás si tak může takové řešení pořídit a ušetřit na dodávkách elektřiny, jež jsou stále dražší. A jenom blázen by se zřekl takové úspory a dál živil stále dražší dodavatele. A proto vám mohu doporučit, abyste si i vy něco takového pořídili. Nebudete přece utrácet peníze za něco, co není nezbytné, pokud vám pak tyto mohou chybět v dnešní době zdražování někde jinde.